Okolica

O Rogowie

plaza

Dziś Rogowo jest bardzo spokojnym i niewielkim miasteczkiem z piękną plażą.

 

To obszar rozwijającej się infrastruktury turystycznej: niedawno odnowiono tutaj drogę prowadzącą z Trzebiatowa do Mrzeżyna i Dźwirzyna. Zbudowano także nowe drogi rowerowe. Pojawiają się tutaj domy gościnne, wybudowano tutaj przepiękne Osiedle Burco, a na jeziorze planowana jest budowa przystani jachtowych.

Atutem tego miejsca jest bardzo łatwy dojazd. Przechodzi tędy główna droga wybrzeża, jest też bardzo dobre połączenie autobusowe z m.in. Kołobrzegiem i Trzebiatowem. 60m dalej znajduje się lotnisko w Goleniowie.

To wspaniałe miejsce zarówno dla osób potrzebujących odpoczynku, jak i zwolenników aktywnego wypoczynku nad morzem. Przede wszystkim dla tych, którzy szukają spokoju i kontaktu z naturą.

Niesamowita historia

Jak na niewielką osadę, ma ona zdumiewająco interesującą historię militarną. Ta nazwana „Kamp” -  rybacka wioska podczas II Wojny Światowej została przeistoczona w niemiecką bazę lotnictwa lądowego (Flugplatz Kamp) i wodnego (Seefligerhorst Kamp). Planowano tutaj budowę lotniska na miarę XXI wieku! Tutaj stacjonowały niemieckie siły powietrzne, na jeziorze lądowały wodnopłaty. Tutaj też znajdowała się kwatera Hermanna Goeringa.
Po II Wojnie Światowej teren ten został zagospodarowany na potrzeby jednostki Wojska Polskiego. Było to miejsce wypoczynku osób związanych z wojskiem i obroną narodową. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku miejsce to zostało otwarte dla ludności cywilnej i turystyki.

Zarys dziejów:

strzalka XV – pierwsze wzmianki o Rogowie

strzalka 1935r. – niewielka osada rybacka (Kamp)

strzalka 1935 – 1945r. – niemiecka baza lotnictwa

strzalka 1945 – punkt ewakuacji ludności niemieckiej

strzalka 1945 – zestrzelenie samolotu Durier

strzalka 1945 – legenda o Bursztynowej Komnacie

strzalka 1952 – 1998r. – baza wojskowa Wojska Polskiego

strzalka 1998r. – otwarcie wjazdu dla cywili

strzalka 2005r. – utworzenie fundacji Fort Rogowo

Atrakcje

Rogowo jest znane z ciszy i spokoju. Będące przez ponad pół wieku niemal odcięte od świata zachwyca pięknem natury. To miejsce to pachnące pinią lasy sosnowe, łagodne porośnięte puszystymi trawami wydmy, gładka plaża z niemal białego piasku i kojący szum morza.

Naturalny krajobraz i piękna plaża nie są tutaj jedynymi atutami!

 

To miejsce w którym jest możliwość jazdy konnej, gry w tenisa, są również atrakcje dla dzieci. Miłośnicy lotnictwa i militariów chętnie odwiedzą Muzeum Lotnictwa w Forcie Rogowo. Latem odbywają się tutaj zjazdy samochodów wojskowych.

Rogowo-dzialka

Jezioro Resko jest wspaniałym miejscem do uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Kanał łączący je z rzeką Regą jest znakomitym startem do wycieczki kajakiem np. do Mrzeżyna. Przechodzą tędy szlaki spacerowe i rowerowe.

strzalka Witamy!